Stres, žlučník, játra a zažívání. Co mají společného?

16.07.2024

Moderní doba by mohla mít synonymum jako doba hektická a stresová. V Tradiční Čínské Medicíně jsou jednotlivé emoce přiřazovány jednotlivým orgánům. A nejnáchylnější na emoce jsou játra a s nimi spojený žlučník. Každá dlouhodobá, potlačovaná nebo nezpracovaná emoce ovlivňuje rovnováhu v našem těle a proudění energie QI. A emoce (dlouhodobý stres, nahromaděná zlost, frustrace, deprese, nebo jen podrážděnost…) nejvíce škodí játrům, která zajišťuji volný tok energie. Pokud jsme dlouhodobě vystaveni stresu nebo nadměrným emocím, volný tok energie stagnuje. A my onemocníme.

Játra a žlučník z pohledu TČM

Podívejme se na játra GAN a žlučník DAN, na jejich funkce pohledem TČM. V pentagramu je najdeme v prvku DŘEVA jako párové orgány, játra jako orgán ZANG a žlučník jako vnitřnost FU.

Játra - GAN

Játra jsou tzv. "skladištěm krve", skladují a regulují objem krve podle fyziologického stavu. Fyzická námaha vyžaduje vyšší potřebu krve, stejně tak prudké emoce. Jak to funguje? Všichni jsme asi zažili stav, kdy jsme se (netrénovaní) pokoušeli někam běžet. Po chvíli nás začalo píchat v boku, a to nám játra říkala, že již všechnu krev uvolnila a jsou v nedostatku. K obnově dochází ve spánku a při odpočinku.

Játra jsou zodpovědná za volnou cirkulaci. Pokud uslyšíte pojem "zablokovaná játra", je to mnohdy v souvislosti s tlakem nebo bolestí, bolest signalizuje stagnaci nebo stázi (zablokování) energie nebo krve.

Játra jsou velmi citlivá na emoce, rychle na emoce reagují. Pokud trpíme nadměrnými emocemi, neumíme je zpracovat, dochází ke zpomalování cirkulace energie, následně pak dochází blokádám energie, které pociťujeme jako tlaky nebo pnutí. Pokud tento stav trvá dlouho, začínají stagnovat tekutiny – krev, hlen. Kdybychom si rozebrali příčiny dnes tak častých zdravotních problémů, dostaneme se k dlouhodobému stresu, a tím k narušení jedné z hlavních funkcí jater, k narušení volné cirkulace a následně ke stagnacím.

Začněme s poruchou cirkulace, blokace, u párového orgánu jater – žlučníku DAN. Žlučník je zodpovědný za tvorbu a vylučování žluče. Při dlouhodobé blokaci dochází k hromadění žluče a jejímu zahušťování. Zkusme si tento stav představit, jako když přikryjete vlhkou kupku sena, vše stojí, nepohybuje se, dochází k narůstání vlhkosti a obsah se začíná ohřívat… a vzniká tzv. vlhké horko SHI/RE.

Blokace energie jater a vlhké horko je primární příčinou mnoha "moderních" onemocnění. O čem mluvíme? Různé "kamínky" – žlučníkové kameny, ledvinové kameny, cysty na různých orgánech, u žen myomy, endometrióza, nepravidelná nebo bolestivá menstruace.

Pokud je nadměrná energie jater směřována napříč pentagramem, utiskuje v prvku ZEMĚ slezinu nebo napadá žaludek. Máme tak problémy s trávením, stavy různých nespecifických bolestí břicha, nadýmání. Příčinou mnohdy není nesprávná strava, ale stresové zatížení.

Se stagnací energie jater jsou také spjaté bolesti hlavy, migrény, deprese, podrážděnost nebo také vysoký krevní tlak.

Pokud je energie jater silná, emoce zvládáme, jsme spokojení, jasné mysli, bystrého myšlení.

Vše si dáme do souvislosti. Jsme denně ve stresu, vystaveni nadměrným emocím. Stres nám vyčerpává energii jater, dochází k blokádám, které jsou příčinou nejenom diskomfortu v souvislosti se zažíváním, ale příčinou mnoha "moderních nemocí".

Žlučník DAN

Žlučník uskladňuje a vylučuje žluč a pokud je tato funkce narušena, je narušeno i trávení potravy.

Proces ukládání a vylučování žluče:

  • Žluč se tvoří v játrech a je uskladňována ve žlučníku.
  • Žluč se vylučuje do tenkého střeva s cílem podpořit prvek ZEMĚ (slezinu a žaludek) s trávením potravy.

Porucha energie žlučníku způsobuje širokou škálu různých potíží, jako je nadýmání, diskomfort v trávení, ale je spjata i s bolestmi hlavy a řadou emočních výkyvů: nadměrná rozhodnost/nerozhodnost, sebedůvěra/nedocenění vlastní osobnosti, výbušnost/apatie, odvaha/bázlivost.

Žlučník je v tomto velice zajímavý orgán, Číňan o odvážné osobnosti, se schopností se rychle rozhodovat, řekne, že "má velký žlučník". Je to vnímáno jako velká osobnostní pocta.

Žlučník:

  • Řídí rozhodování (ten, kdo je odvážný, má velký žlučník, bázlivý má malý žlučník).
  • Pokud je energie QI žlučníku silná, škodliviny tak mají větší problémy proniknout do těla, osoba má menší strach. Osoby s poruchami žlučníku jsou často bázlivé.
  • Žlučník má vztah k srdci, kontroluje iniciativu, "drive", odvahu činit rozhodnutí.
  • Žlučník má vztah k ledvinám, dodává vůli a vytrvalost.

Žlučník má vliv na kvalitu a délku spánku – nedostatečnost energie žlučníku – člověk se budí brzy ráno a nemůže opět usnout.

Ale vraťme se k zažívání. I zde potřebujeme silnou energii žlučníku.

Játra a žlučník jsou v těsném propojení. Žlučník uschovává žluč, kterou vylučuje do tenkého střeva, podporuje trávicí funkce sleziny a žaludku. Jeho funkce je přímo závislá na energii jater a cirkulaci energie QI. Při stagnaci energie dochází k zahřívání, které blokuje vylučování žluče a následkem toho dochází k poruše činnosti zažívacího traktu. Zde je potřeba zprůchodnit blokace a vyloučit nadměrné horko.

Nedostatečnost energie žlučníku se odráží především v oblasti psychiky – nerozhodnost, neschopnost dotáhnout věci k cíli, emoční stavy jako vystrašenost, stavy úzkosti.

Pojďme "drenážovat" játra a žlučník, odstranit blokace a rozproudit cirkulaci energie QI.

Biotter BYOLOGY Chole AKUT 30 tbl., doplněk stravy

Pro správnou funkci žlučníku, jater a přirozeného trávení.

"Bylinná směs dle TČM vylučuje horko z jater a žlučníku GAN/DAN RE, odstraňuje stagnaci jaterní energie GAN QI ZHI a stahuje jaterní jang."

Byliny v Biotter BYOLOGY Chole AKUT dle TČM

Smetánka má povahu chladnou, chuť hořkou a sladkou, tropismus k dráze jater, žlučníku a žaludku. Odvádí horkost z jater, doplňuje a pročišťuje JIN, funguje jako drenážní bylina, tj. zprůchodňuje, odstraňuje toxiny a rozptyluje blokády.

Hořec má povahu mírně chladnou, chuť hořkou, tropismus ke dráze jater, sleziny a srdce. Energeticky vstupuje do jater, kde rozhýbává žluč a zároveň odvádí horkost, uvolňuje stagnující energii.

Eleuterokok má povahu teplou, chuť palčivou, tropismus ke dráze jater a ledvin. Rozhýbává krev a přeměňuje vlhkost, zlepšuje vstřebávání živin a upravuje energii zažívacího traktu. Vzhledem k tomu, že "vzestup jaterního jangu" bývá vybuzen stresem, používá se eleuterokok k navedení rovnováhy hormonů a tím účinkem na nervovou soustavu.

Žen-šen má povahu teplou, chuť sladkou až mírně hořkou, tropismus k dráze sleziny, srdce a plic. Posiluje QI, vytváří tělní tekutiny. Ačkoli je to jangová (teplá, rozhýbávající) bylina, ve směsi napomáhá odvádění žluči a obnovuje funkčnost orgánů.

Jak dávkovat?

  • Dlouhodobý nespecifický diskomfort v souvislosti zažívání (tlaky, nevolnosti, nadýmání, "těžký" žaludek, stresové zhoršené zažívání – stačí 1 tableta ráno, při těžších stavech 1 ráno a 1 večer do vymizení obtíží (funguje velmi rychle)
  • Bolesti žlučníku 1 až 2 tablety denně do vymizení obtíží.
  • Žlučníkový záchvat 1 až 4 tablety denně po cca 4 hodinách, zabere většinou už první nebo druhá tableta.
  • Fantomové bolesti žlučníku (to znamená, že pacient má odoperovaný žlučník, ale přesto ho něco pobolívá) 1 až 2 tablety denně do vymizení obtíží.
  • Při akutním stresu komplikace se zažíváním (příklad: pokud člověka čeká nějaká zkouška, důležité jednání, dochází k tomu, že se vystresujete, přestane vám fungovat žaludek, je vám špatně od žaludku – buď na zvracení nebo naopak průjem) 1 až 2 tablety denně do vymizení obtíží.
  • Po dietetické chybě… "chytne mě žlučník" 1 až 4 tablety denně po cca 4 hodinách, zabere většinou už první nebo druhá tableta.